Złoć żółta – iskry wiosny
Złoć się złoci
Złoć żółta to jeden z pięciu gatunków tej rośliny, które rosną w naszym kraju – te finezyjne kwiatki pojawiają się już w marcu i kwitną do końca kwietnia. Złoć jest dość powszechna i potrafi żółtym kobiercem delikatnych kwiatów ubarwić nadrzeczne lasy, zarośla, ogrody i parki – kwitnie gromadnie często wraz z zawilcami, ziarnopłonem, fiołkami, kokoryczą i miodunką tworząc najpiękniejsze jakie znam, naturalne leśne rabaty.
Złoto znika bez słońca
Poszczególne gatunki złoci (Gagea) są do siebie bardzo podobne – kwiaty są identyczne a różnice dotyczą liści odziomkowych. Roślina ta należy do rodziny Liliowatych i w jej wyglądzie łatwo znajdziemy podobieństwo do miniaturowej lilii (ma wysokość kilka-kilkanaście centymetrów). Wnętrze kwiatków jest jaskrawożółte, lecz zewnętrzna strona płatków jest zielona – gdy pada deszcz lub o zmierzchu kwiaty zamykają się i są trudno zauważalne. Jednak, gdy zalśni słońce las roziskrza się tysiącem złotych gwiazdeczek.
Pradawna indyjska sentencja ajurwedy mówi, że nie ma rośliny, która by nie miała właściwości leczniczych użytecznych dla człowieka. Także złoć okazuje się być rośliną leczniczą – autorytet w tej materii dr Henryk Różański wskazuje na jej zastosowania m.in. w infekcjach dróg oddechowych czy zakażeniach bakteryjnych i grzybiczych układu pokarmowego – zalecając jednak ostrożność, gdyż zdarzają się reakcje alergiczne a sok złoci może powodować podrażnienia skóry. Więcej o właściwościach leczniczych wraz z przepisem na nalewkę ze złoci na stronie: Złoć – Gagea jako źródło fitoncydów
W Dolinie Muminków kwiat ten był pierwszą zdobyczą Paszczaka gdy ten zakładał swój zielnik 🙂
© Jeśli prezentowane fotografie chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt. Zdjęcia chronione są prawem autorskim.