Przylaszczka – modrooka piękność
Delikatność przedwiośnia
Przylaszczka
Zwykle z początkiem marca w liściastych lasach rozkwitają delikatne przylaszczki. Na Dolnym Śląsku nie są bardzo powszechne – w Sudetach najchętniej występują tam, gdzie występuje wapień – zatem w Górach Kaczawskich, Krowiarkach – a w innych pasmach z doświadczenia szukam ich w otoczeniu dawnych wapienników, gdzie można je najłatwiej na stokach hałd dawnego wapiennego urobku. Kwiatek ten zarówno z uwagi na kolor płatków oraz ma swą delikatną urodę jest – wbrew pełnej nazwie “Przylaszczka pospolita” – wcale nie taki pospolity.
Piękność
W okresie gdy wokół króluje pozimowa szarość intensywna niebieska barwa wyróżnia przylaszczkę – może ona aspirować do grona najpiękniejszych kwiatów wiosny . Jak każda piękność ma też swoje ciemniejsze strony – należy do rodziny jaskrowatych, której wspólną cechą są trujące glikozydy. Kwitnie na przedwiośniu i wczesną wiosną – a z chwilą, gdy w kwietniu szukamy w lasach oznak wiosny, to często po niebieskich kwiatach przylaszczki już nie ma zwykle śladu. Wtedy zobaczymy jedynie ich charakterystyczne trójklapowe liście. A ponadto sam kwiatek wyróżnia się krótkim czasem kwitnienia – w pełni urody oglądać go możemy raptem przez 2-3 dni.
Wątrobne ziele
Jednak przylaszczka ma jeszcze jedno oblicze – jest roślinką która może ulżyć w cierpieniach i pomóc w leczeniu – o tych jej właściwościach najlepiej przeczytać na stronach autorytetu fitoterapii dr Henryka Różańskiego.
© Jeśli prezentowane fotografie chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt. Zdjęcia chronione są prawem autorskim.
© Jeśli prezentowane fotografie chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt . Zdjęcia i tekst chronione są prawem autorskim.