Śnieżny dramat na Smogorni – 22.12.1929 – Karkonoskie dramaty

Śnieżny dramat na Smogorni – 22.12.1929 – Karkonoskie dramaty

Krzyż Wessela. Krzyż na Smogorni - tragedia 22 grudnia 1929
Krzyż na miejscu tragedii - Krzyż Wessela - zbocza Smogorni

Krzyż na miejscu tragedii – zbocza Smogorni (Krzyż Wessela)


 

Karkonoska zadymka fot.Krzysztof Romańczukiewicz www,fotoPort,pl

Karkonoska zadymka            fot.Krzysztof Romańczukiewicz                www.fotoPort.pl


Krzyż Wessela

Przechodząc grzbietową ścieżką od Przełęczy Karkonoskiej do grupy skalnej Słonecznik w odległości około 400 metrów od Słonecznika nieco powyżej znakowanej ścieżki leży na kamiennych blokach spory kamienny krzyż. Przewrócony, trudny do zauważenia ze znakowanej ścieżki spoczywa na skalnych złomach podszczytowych Smogorni. Na krzyżu wyryto cztery imiona i nazwiska oraz datę – 22 grudnia 1929.


Krzyż Horsta Wessela

Krzyż na Smogorni – tu rozegrała się górska tragedia w dniu 22 grudnia 1929 roku


 

22 grudnia 1929

W tym dniu grupa młodzieży z Berlina wyszła na narciarską wędrówkę właśnie ze Spindlerowej Boudy (ówczesnej Spindlerbaude) fragmentem karkonoskiego grzbietu do już dziś nie istniejącego schroniska Księcia Henryka (Prinz-Heinrich-Baude). Trasa nie była długa – miała raptem nieco ponad 4 km – a w letnich warunkach można ją przemierzyć w półtorej godziny.  Jednak, pora rozpoczęcia wędrówki była mocno spóźniona – ze schroniska na Przełęczy  Karkonoskiej Hildegard, Hans, Fritz i Werner wyszli około piętnastej – czyli wtedy, gdy krótki zimowy dzień się właśnie kończył.  W nadciągających błyskawicznie ciemnościach pojawił się porywisty, przybierający na sile wiatr, który niósł z ogromną szybkością gęsto padający śnieg. Młodzi narciarze walcząc z wiatrem, śniegiem i ciemnością często gubili drogę i w miarę upływu czasu tracili siły. Przenikliwe zimno i zapierający oddech wiatr szybko zamieniały pełne energii organizmy w apatyczne, półżywe postaci. W połowie drogi grupa zaczęła się rozpraszać. Jeden z narciarzy pozostał z tyłu i padł bez sił na trawersie Kotła Smogorni. Pozostała trójka brnęła, błądząc i słaniając się w śnieżnych zaspach dalej…


Zimowy zmierzch na zboczach Smogorni. Widok na Śnieżkę.

Zimowy zmierzch na zboczach Smogorni. Widok na Śnieżkę.              fot. Krzysztof Romańczukiewicz


Krzyż na miejscu tragedii - zbocza Smogorni (Krzyż Wessela)

Krzyż na miejscu tragedii – zbocza Smogorni (Krzyż Wessela)


Krzyż Wessela

Następnego dnia ratunkowa wyprawa poszukiwawcza odnalazła  zamarznięte ciała trójki narciarzy w miejscu, gdzie dziś leży kamienny krzyż – a nieco dalej, w Kotle Smogorni odnaleziono zwłoki czwartego narciarza. Czworo młodych berlińczyków tamtej nocy straciło życie na zboczach Smogorni: Hildegard Schönfeld, Werner Wessel, Fritz Radioff i Hans Tesche. Mieli oni po 16-17 lat. Krzyż ustawiono w miejscu tragedii rok później i przylgnęła do niego nazwa “krzyż Wessela”. Jedną z ofiar śnieżnej zamieci był Werner Wessel. Był on młodszym bratem Horsta Wessela, działacza SA w latach dwudziestych XX wieku, autora pieśni – hymnu NSDAP “Horst-Wessel-Lied”. Horst Wessel został w 1930 roku zamordowany w Berlinie prawdopodobnie przez komunistów – a wydarzenie to zapisało się w dziejach Niemiec a pośrednio całego świata gdyż przyniosło większą popularność NSDAP –  co z kolei doprowadziło do wojennej katastrofy… ale, to już inna historia.



© Jeśli prezentowane fotografie lub tekst chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt. Zdjęcia i tekst chronione są prawem autorskim.


Słonecznik na stokach Smogorni


Krzyż na miejscu tragedii - zbocza Smogorni (Krzyż Wessela)

Krzyż na miejscu tragedii – zbocza Smogorni 

 

 

 

 


Krzyż Wessela – Dramaty karkonoskie – zimowy dramat na Smogorni