Bożków – pałac rodziny von Magnis – zapomniana perełka
Bożków – pałac Magnisów
Bożków nad Loarą
Pałac w Bożkowie ze swymi strzelistymi wieżycami nieodmiennie swym wyglądem przypomina francuskie zamki i pałace znad Loary. Choć szczęśliwie budowla ta przetrwała okres budowy socjalizmu tak katastroficzny dla pałaców i zamków na terenie Dolnego Śląska – to prawdziwe problemy pałac ten przeżywa od transformacji ustrojowej, późniejszej likwidacji Zespołu Szkół Rolniczych a następnie momentu sprzedania obiektu w 2005 roku firmie prywatnej. Pięć lat później pałac znów zmienił właściciela. Obiekt obecnie wymaga bez wątpienia ogromnych nakładów by po 30 latach bez remontów mógł powrócić do świetności. Kilka razy już było głośno o tym, jakoby znaleziono właściwego, ostatecznego inwestora (miała nim być nawet brytyjska królewska rodzina). Jednak, podobnie jak z rzecz się miała z kompleksem klasztornym i ich zakupem przez Michael’a Jackson’a w Lubiążu – to były jedynie domniemania i plotki. Albo też remont pałacu przekraczał możliwości nawet brytyjskiej korony. Obiekt – choć pilnowany i doglądany to jednak nadal niszczeje. Jest wciąż piękny i warto zajrzeć do pokrytych kurzem zakamarków . Ten kurz, który osiadał przez dziesiątki lat ma jakiś taki niepowtarzalny zapach prawdziwej historii. Próżno szukać podobnej aury w innych, pieczołowicie wyremontowanych pałacach zamienionych w hotele.
Zwiedzanie
W roku 2016 właściciel pałacu zgodził się na jego zwiedzanie – wyznaczono godziny i dni kiedy to było możliwe, miejscowy przewodnik mógł opowiedzieć o niedawnej przeszłości pałacu związanej z zespołem szkół rolniczych. Chętnych było sporo gdyż obiekt fascynował i pobudzał wyobraźnię – jak to czyni także i teraz. Czy nadal można zwiedzać pałac – nie wiem, nie można znaleźć o tym żadnych informacji. Od wiosny 2022 roku obiekt znów jest wystawiony na sprzedaż.
Von Magnis
Rodzina von Magnis – budowniczych i fundatorów pałacu ma włoskie korzenie – w wieku XVI Włoch , nadworny medyk cesarza Niemieckiej Rzeszy Giovanni Pietro Magni otrzymał szlachectwo, sprowadził swą rodzinę z Lombardii. Rodzina nabyła włości najpierw na Morawach a jego potomkowie w XVII w już z tytułami hrabiów w wieku nabyli dobra w Bożkowie ( Eckersdorf ) a następnie rozpoczęli budowę pałacu dokupując kolejne dobra w Kotlinie Kłodzkiej. Po wojnie w 1740 roku Kotlina Kłodzka dostała się pod władanie Prus – i kłodzka gałąź rodziny stała się pruską szlachtą. Magnisowie byli dobrymi gospodarzami, szczególnie Anton Alexander von Magnis zapisał się w lokalnej historii jako prekursor nowoczesnej uprawy roli i cukrownictwa. W XIX wieku po pożarze pałac został przebudowany do postaci takiej, w jakiej i dziś możemy go oglądać.
Pałac w Bożkowie – mapa Googgle
© Jeśli prezentowane fotografie chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt. Zdjęcia chronione są prawem autorskim.
Bożków – pałac rodziny von Magnis – zapomniana perełka – miejsca zapomniane -fotoPort.pl