Sosnówka Górna – dramat na drodze sprzed prawie 100 lat. Hedwig Krause
Najstarszy w Polsce pomnik przydrożny upamiętniający ofiarę wypadku samochodowego. Hedwig Krause
Karkonosze i Pogórze są wciąż jeszcze usiane niewielkimi – i wydawało by się nic nie znaczącymi pomnikami przeszłości. Jednak każde z tych naznaczonych ludzką pracą kamieni zdolne jest opowiedzieć swoją historię. Przez ostanie lata często w wolnych chwilach wyruszam w poszukiwaniu kamiennych świadków minionego – czy to słupków z datami budowy leśnych dróg czy głazów i skał z inskrypcjami wykonanymi w XIX lub w początkach XX wieku przez niemieckich mieszkańców tych ziem. Fotografuję te obiekty widząc jak szybko znikają – padają łupem albo „kolekcjonerów” albo też giną pod gąsienicami buldożerów dokonujących zrywki drzew.
Jednym z ciekawych, małych obiektów na Karkonoskim Pogórzu jest pomnik w formie stylizowanego krzyża przy drodze jezdnej z Sosnówki Dolnej ku Borowicom. Znajdziemy go w górnej części Sosnówki, na odcinku graniczącym z lasem, gdzie nie ma zwartej zabudowy. (Tu współrzędne GPS). Cała ta droga jest kręta i ostro wijąca się ku górze – wykorzystywana jest do górskich treningów przez grupy kolarzy, tutaj też często odbywają się zawody.
Granitowy pomnik na poboczu drogi jest pokryty inskrypcją – rzeźba liter jest dość płytka patrząc wprost mało czytelna. Tekst mówi o zdarzeniu jakie miało miejsce 12 sierpnia 1926 roku. Wtedy to, w śmiertelnym samochodowym wypadku zginęła w wieku 33 (?) lat Jadwiga (Hedwig) Krause – mistrzyni masarska ze Świeradowa (ówczesny Bad Flisenberg). Po przeciwnej stronie drogi jest mocno nachylone, spadające w dół, strome górskie zbocze i pewnie to ono było miejscem tragicznego zdarzenia.
Z wielu setek – a może tysięcy przydrożnych pomników upamiętniających ofiary wypadków samochodowych w Polsce ten jest prawdopodobnie najstarszym upamiętnieniem samochodowej tragedii.
© Jeśli prezentowane fotografie chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt . Zdjęcia i tekst i filmy chronione są prawem autorskim