Góry, zioła i kwiaty. Goryczka trojeściowa

Na górskich trasach sierpniowych i wrześniowych wędrówek – czy to w Tatrach, Karkonoszach czy Beskidach – z całą pewnością natkniemy się na okazałe, niebiesko-fioletowe, lazurowe (a rzadko białe lub błękitno-białe) kwiaty goryczki trojeściowej. Kwiaty te o wydłużonym, dzwonkowatym, typowym dla goryczek pokroju osadzone są zwykle parami po obu stronach łodygi mogącej liczyć około metra wysokości. Podobnie też na łodydze osadzone są wydłużone, lancetowate liście. Pod ziemią kryje się kłącze o żółtej barwie i odchodzące od niego korzenie – te podziemne części rośliny były pożądanym przez dawnych korzenników-zielarzy i laborantów surowcem do wyrobu leczniczych mieszanek ziołowych.
Także dziś wykorzystuje się je w fitoterapii do leczenia takich schorzeń jak bezsoczność żołądka, zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych, atonia jelit, niestrawność, wzdęcia. W sklepach zielarskich dostępne są suszone kłącza ja i krople goryczkowe ( jednak te najczęściej są z dającej się uprawiać goryczki żółtej o bardzo podobnych właściwościach leczniczych )
Powodem nazwy rodziny goryczkowatych są związki zawarte w tych roślinach o mocno gorzkim smaku. Z powodu tych związków goryczkę trojeściową uważa się też za roślinę trującą – gdyż rzeczywiście większe dawki niż lecznicze wywołują silne podrażnienie układu pokarmowego i dają one objawy zatrucia. Prócz zastosowań w medycynie naturalnej goryczka także znajduje do dziś zastosowanie przy produkcji tradycyjnych likierów z górskich ziół i owoców lasu – nadając tym słodkim trunkom charakterystycznego a jakże pożądanego gorzkawego posmaku.
Motyw smukłego kwiatu goryczki trojeściowej jest wykorzystywany przez wielu malarzy i innych twórców. Na zdjęciach poniżej zobaczymy jaką różnorodnością i odmiennością barw i ornamentów wewnątrz płatków korony mogą pochwalić się te kwiaty które w górach są zwiastunem nadchodzącej jesieni. Od 2014 roku goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea) jest w naszym kraju pod ochroną częściową .

Goryczki w Dolinie Jaworowej, Tatry
Substancje gorzkie w kłączach goryczki: gencjopikryna, gencjomaryna, amarogentyna
Działanie substancji gorzkich : pobudzają wydzielanie śliny, soku żołądkowego, jelitowego, trzustkowego i żółci. Przyspieszają przemianę materii i stymulują układ nerwowy. Chronią miąższ wątroby, pomagają przy zgadze, pobudzają układ odpornościowy układu pokarmowego (źródło: Goryczka – Gentiana w praktycznej fitoterapii – dr Henryk Różański – http://rozanski.li/542/goryczka-gentiana-w-praktycznej-fitoterapii/ – tu znajdziemy także przepis na Odwar, Nalewkę i Winko z goryczki)

Bardzo jasna, prawie biała odmiana goryczki trojeściowej
© Jeśli prezentowane fotografie chcą Państwo wykorzystać proszę o kontakt . Zdjęcia i tekst chronione są prawem autorskim.
- Goryczki w Dolinie Jaworowej, Tatry
- Goryczka trojeściowa
- Goryczka w Dolinie Podgórnej, Karkonosze
- Goryczki trojeściowe w Dolinie Zadnich Koperszadów , Tatry
- Goryczki w Tatrach
- Goryczka trojeściowa w Karkonoszach
- Bardzo jasna, prawie biała odmiana goryczki trojeściowej
- Goryczka trojeściowa
- Goryczki trojeściowe w Tatrach
- Odmiany barwne kwiatów goryczki trojeśiowej – Tatry
- Kwiaty goryczki trojeściowej
- Kwiaty goryczki
- Goryczka
- Goryczka trojeściowa
- Goryczka
- Goryczka w Karkonoszach
- Goryczka
- W Dolinie Łomniczki , Karkonosze
- Goryczka
- Górale zwyczjowo nazywają je świecznikami
- Goryczka
- Goryczka w Karkonoszach